
Kertészkedés során gyakran úgy járhatunk, hogy a megtermelt zöldségeket megrágta valamilyen kártevő, vagy akár úgy is járhatunk, hogy az elvetett maguk egyáltalán ki sem kelnek már. A probléma forrásai ilyenkor a kártevők, melyektől meg kell szabadítani a termelési területet. Ennek a folyamatnak a neve a talajfertőtlenítés.
Ha már a termelési folyamat közepén vagyunk, akkor sajnos kicsúsztunk az időből, ugyanis a talajfertőtlenítést még a vetés előtti, általában tavaszi időszakra kell időzíteni. Ennek az oka, hogy a talajfertőtlenítő szerek nem csak a kártevőkre károsak, hanem a veteményekre is azok lehetnek. Ez több okból is problémás. Az egyik, hogy a talajfertőtlenítők miatt nem kelnek ki a vetemények. A másik gyakori probléma, hogy kikelnek, de a vegyszerek jelen lesznek azokban a növényekben is, amiket utána elfogyasztunk. Nem elég tehát a vetés előttre időzíteni a talajfertőtlenítést, hanem arra is ügyelni kell, hogy elegendő idő legyen arra, hogy a talajból a vegyszerek eltávozzanak. Emiatt kiemelten fontos, hogy talajfertőtlenítő használatakor pontosan kövessük a használati utasításokat, hogy azoktól semmiképpen se térjünk el.
Még jobb, ha bio talajfertőtlenítőt használunk, ez ugyanis nincs hatással a talajban levő hasznos élő szervezetekre. Ezek javítják a termelési képességet, és ezáltal a termést is.